Hírek

Elérhetőségek

A települési támogatás megállapításának szabályai, eljárásrendje

Időszakosan létfenntartási problémákkal küzdő személyek részére egyösszegű, vagy havi rendszerességgel hat hónap időtartamra települési támogatás adható, amennyiben az Szt. szerinti vagyonnal nem rendelkező kérelmező családjában az egy főre számított havi családi jövedelemhatár nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át.

Különös méltánylást érdemlő esetben az előző bekezdésben szabályozott jövedelemhatártól el lehet térni, ilyenek:

a) hosszan tartó, súlyos betegség,

b) elemi kár.

A havi rendszerességű települési támogatás összege legfeljebb 5 000,- Ft/hó, melynek hat havi összegét a támogatás megállapítását követő hónap ötödik napjáig elsősorban természetbeni ellátásként közüzemi díj átvállalásával kell biztosítani és a közös önkormányzati hivatal pénzügyi csoportján keresztül a támogatott által megnevezett jogosultnak átutalni. Amennyiben a természetbeni ellátásra azért nincs lehetőség, mert a kérelmező vagy hozzátartozója nem közüzemi fogyasztó, vagy a kérelmező alapos indokra hivatkozva kéri a pénzbeli kifizetést, úgy a segélyt egy összegben kell folyósítani.

Rendkívüli települési támogatás nyújt eseti jelleggel a Szociális Bizottság a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, valamint időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzdő családok, illetve személyek részére az Szt. 45.§ (4) bekezdésében meghatározott esetekben jövedelemhatárra tekintet nélkül.

A rendkívüli települési támogatás kérelemre és hivatalból is megállapítható.

A temetési költségek mérséklése nyújtandó települési támogatásra az a személy jogosult, akinek családjában az egy főre számított havi családi jövedelemhatár nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át.

Az e címen nyújtott települési támogatás összege legfeljebb a helyben szokásos, legolcsóbb temetés költségének összege, de legalább 20 000 Ft.

A helyben szokásos legolcsóbb temetés költsége: 100. 000 Ft.

A tizennyolcadik életévét be nem töltött gyermek részére  nyújtandó települési támogatásra az a személy jogosult, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 130 %-át, és a gyermeket gondozó család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd.

A segély összege elsősorban a felmerülő kiadások mértéke, de gyermekenként legfeljebb 10.000,- Ft.

A támogatást elsősorban természetbeni ellátás formájában kell biztosítani (tankönyv- és tanszer ellátás, étkezési díj).

A megállapító határozatban az igénylő számla, vagy a befizetésről szóló igazolás utólagos bemutatására kötelezhető.

Kivételesen indokolt esetben kötelezhető a támogatást igénylő arra, hogy a segély összegét a határozatban kijelölt családgondozóval együttműködve használja fel.

A kérelmet a csatolt nyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani személyesen a szociális ügyintézőnél, vagy levélben a hivatalnak címezve, továbbá elektronikusan az e-önkormányzat portálon, az ott kitölthető nyomtatvány beküldésével.

Iskolakezdési támogatásra jogosult a Kevermesen bejelentett lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen Kevermesen élő szülő, törvényes képviselő vagy nevelőszülő, akinek saját háztartásában nevelt gyermeke a tárgyév szeptemberében kezdődő tanévben 1-12. évfolyamon nappali rendszerű oktatásban vesz részt, illetve a Kevermesen bejelentett lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen Kevermesen élő 18. életévét betöltött személy, aki a tárgyév szeptemberében kezdődő tanévben szakma vagy diploma megszerzésére irányuló nappali rendszerű oktatásban vesz rész.

Támogatásra jogosult, akinek családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 900 %-át.

Az iskolakezdési támogatás a családok részére a tanévkezdéssel kapcsolatos többletköltségekhez nyújtott egyszeri pénzbeli támogatás.

Az iskolakezdési támogatás egy gyermekre tekintettel évente egy alkalommal állapítható meg.

Az iskolakezdési támogatás összege általános iskolában tanuló gyermek után 20.000.-Ft, középiskolában tanuló gyermek után 25.000.- Ft, főiskolai hallgatók részére 30.000.- Ft.

A támogatás kifizetése az önkormányzat házipénztárából történik minden év augusztus 1-től október 31-ig.

A támogatást az előző bekezdésben meghatározott határidőn belül lehet igényelni, melynek elmulasztása jogvesztő.

A kérelmet a csatolt nyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani személyesen a szociális ügyintézőnél, vagy levélben a hivatalnak címezve.

Szennyvíz-csatorna bekötési támogatásra jogosult az

a) akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 600%-át (171.000,-Ft), egyedülálló esetén 800%-át (228.000,-Ft) és sem a kérelmező, sem a vele együtt élő személy nem rendelkezik az Sztv. 4. § (1) bekezdés b) pontja szerinti vagyonnal,

b) a kérelmező a kérelemben megjelölt ingatlannak legalább 50%-ban tulajdonosa, vagy haszonélvezője, ott állandó bejelentett lakcímmel rendelkezik és nyilatkozik arról, hogy életvitelszerűen ott él,

c) a támogatás igénylésekor benyújtja az Alföldvíz Zrt. igazolását a hálózatba történő bekötésről.

Az szennyvíz-csatorna bekötési támogatás a többletköltségekhez nyújtott egyszeri pénzbeli támogatás.

A szennyvíz-csatorna bekötési támogatás egy ingatlanra egy alkalommal állapítható meg, összege 30.000.- Ft.  A támogatás kifizetése az önkormányzat házipénztárából történik.

A kérelmet a csatolt nyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani személyesen a szociális ügyintézőnél, vagy levélben a hivatalnak címezve.

A lakhatáshoz kapcsolódó támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás, vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás. A villanyáram-, a víz- és a gázfogyasztás, a csatornahasználat és a szemétszállítás díjához, a lakbérhez vagy az albérleti díjhoz, a lakáscélú pénzintézeti kölcsön törlesztőrészletéhez, illetve a tüzelőanyag költségeihez nyújtható a helyi rendeletben meghatározott feltételek szerinti jogosultnak.

A kérelmet a csatolt nyomtatvány kitöltésével lehet benyújtani személyesen a szociális ügyintézőnél, vagy levélben a hivatalnak címezve.

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

Az önkormányzat által biztosított szociális szolgáltatások formái:

         a) szociális alapszolgáltatási formák:

           aa) étkeztetés

 ab) házi segítségnyújtás

      ac) családsegítés

      ad) jelzőrendszeres házi segítségnyújtás

b) szakosított ellátási forma az ápolást, gondozást nyújtó intézmény: idősek otthona

Az önkormányzat a szociális szolgáltatásokat a Kevermesi Családsegítő, Gondozási és Szociális Központ fenntartásával biztosítja a jelzőrendszeres  házi segítségnyújtás kivételével, amelyet a Dél-Békési Kistérség Többcélú Társulása keretein belül, Medgyesegyháza város gesztorságával biztosít.

A szociális ellátásokat az ellátást igénybe vevőnek (képviselőjének) szóban vagy írásban kell kérelmeznie – kivéve a családsegítést - a  Kevermesi Családsegítő, Gondozási és Szociális Központ intézményvezetőjénél.

A Kevermesi Családsegítő, Gondozási és Szociális Központ által nyújtott szociális szolgáltatás igénybevételének időpontjában az intézményvezető és az ellátást igénybevevő, illetve törvényes képviselője megállapodást köt, figyelemmel a Szt-ben és a szakmai jogszabályokban foglaltakra.